Vores to fægtemestre

Aalborg Fægteklub har hele to fægtemestre, hvilket er en betydelig luksus, når man tager klubbens størrelse i betragtning.

Krzysztof Borowski, der er født i Polen og diplomuddannet fægtemester, har været tilknyttet Aalborg Fægteklub i en årrække. Tidligere har han blandt andet været fægtemester i to klubber i Polen og senere var han i omkring 20 år ansat af Dansk Fægte-Forbund. I dag er han tilknyttet fægteklubberne i Aalborg, Aarhus og Odense. På Krzysztofs CV er også undervisning i fægtning på skuespillerskolen Michael Chekov Studio i Aarhus og på skuespillerskolen ved Aarhus Teater. Også Krzysztofs far var i mange år fægtemester i Danmark.

Felipe Saucedo, der kommer fra Argentina, var fra 2005 til 2018 på det argentinske landshold med deltagelse i blandt andet South American Games og Pan-American Games. Han var 2013-17 træner i klubben Centro Naval Buenos Aires, hvor han blandt andet formåede at få de første fægtere i flere ungdomskategorier på landsholdet, samtidig med at han selv var den højest rangerende fleuretfægter på seniorlandsholdet. Han er ud af fægtefamilie, idet hans farfar var med ved OL i 1932, 1936 og 1948, mens hans far deltog i OL i 1968 og 1972. Felipe kom til Aalborg Fægteklub i 2018.